حذف جرم و لکه از شیرآلات
۴ نکته کلیدی برای حذف جرم و لکه از شیرآلات بهداشتی
چهار شنبه 1 مرداد 1399
شیرآلات تمیز و براق آشپزخانه و حمام که در نور لامپ برق می‌زنند، علاوه بر لذت پاکی چشم‌نواز محیط خانه، تحسین میهمانان را نیز بر می‌انگیزند. اما متاسفانه همانند هر بخش دیگری از خانه، شیرآلات بهداشتی هم تا ابد زیبا و براق باقی نمی‌مانند و پس از مدتی استفاده، با جرم‌های آهکی بدشکل و لکه‌های آب و مواد شوینده پوشیده می‌شوند.
شیرآلات تمیز و براق آشپزخانه و حمام که در نور لامپ برق می‌زنند، علاوه بر لذت پاکی چشم‌نواز محیط خانه، تحسین میهمانان را نیز بر می‌انگیزند. اما متاسفانه همانند هر بخش دیگری از خانه، شیرآلات بهداشتی هم تا ابد زیبا و براق باقی نمی‌مانند و پس از مدتی استفاده، با جرم‌های آهکی بدشکل و لکه‌های آب و مواد شوینده پوشیده می‌شوند.

همچنین علاوه بر ظاهر نازیبای جرم و لکه‌ها، این وسایل محیطی بسیار مناسب برای رشد میکروب‌‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا هستند. حتی اینکه برخی از میکروب‌ها می‌توانند باعث آسیب دائمی به شیرآلات و روکش آنها شده و بوی نامطبوعی هم تولید کنند. مخصوصا محیط گرم و مرطوب حمام و دستشویی، محیطی ایده‌آل برای رشد میکروب فراهم می‌آورد. با فرآهم آمدن محیط مناسب، میکروب‌ها می‌توانند روی شیرآلات بهداشتی رشد کرده و هر ۲۰ دقیقه دو برابر شوند.

با توجه به شکل طراحی و همچنین جنس روکش شیرآلات، معمولا تمیز‌کردن آنها کاری سخت و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد. از سویی هم تمیز نکردن آنها در طولانی مدت علاوه بر ظاهر کدر و زشتی که ایجاد می‌کند، می‌تواند باعث گسترش میکروب‌های بیماری‌زا شود. استفاده از مواد و شیوه‌های صحیح برای نظافت شیرآلات نه تنها کار شما را بسیار ساده‌تر می‌کند، بلکه جلوی آسیب روکش آنها را نیز می‌گیرد.

اگر شیرآلات حمام و آشپزخانه شما هم کثیف و کدر شده‌اند و دنبال روشی مناسب برای برق انداختن آنها می‌گردید، برای انتخاب شیوه نظافت حتما این چهار نکته را به خاطر داشته باشید:

1. شناخت جنس روکش شیرآلات
در تولید شیرآلات بهداشتی از مواد گوناگونی برای روکش سخت آنها استفاده می‌شود که هرکدام در برابر انواع شوینده‌ها رفتار خاص خود را دارند و شناخت روکش شیرآلات منزل‌ گامی حیاتی برای اجرای برنامه نظافت آنها است. بهترین راه‌حل این است که از کارخانه سازنده یا نمایندگان آنها درباره جنس شیرآلات بهداشتی و شیوه یا ابزار نظافت پیشنهادی سوال کنید. در اغلب موارد استفاده از برس‌های شستشو یا اسفنج‌های زبر اصلا گزینه مناسبی نیست و شاید استفاده از دستمال گردگیری کافی باشد.

2. استفاده از آب‌گرم و مایع‌ ظرفشویی برای شستن شیرآلات
اگر شیرآلات منزل خیلی کثیف نباشند، استفاده از آب‌گرم و مایع ظرفشویی به همراه یک دستمال گردگیری یا نانوفیبر کاملا کارآمد خواهد بود. مایع ظرفشویی را روی سطح شیرآلات مالیده و با دستمال خشکی آن را تمیز کنید. سپس با استفاده از یک دستمال گردگیری حسابی آن را بسابید تا براق شود.

3. استفاده از سرکه سفید برای حذف اجرام سخت
اگر سطح شیرآلات حمام و آشپزخانه (مخصوصا بخش زیرین و محل خروج آب) با اجرام سفید و جان‌سختی پوشانده شده، شاید استفاده از سرکه سفید گزینه خوبی باشد. آب گرم و سرکه سفید را به نسبت مساوی (یک استکان از هر کدام) مخلوط کنید. حالا یک دستمال گردگیری را در این محلول فرو برده و آن را روی بخش کوچکی از شیر امتحان کنید. اگر پس از مدتی صبر، آسیبی به روکش شیر وارد نشد، تمامی سطح آن را با دستمال آغشته به سرکه بسابید تا همه جرم و لکه‌ها پاک شوند. حتی می‌توانید برای یکی دو ساعت دستمال آغشته را روی شیر ببندید تا سرکه کاملا اثر کند. سپس آن را با دستمال خشک کرده و برق بیاندازید.

4. استفاده از مسواک و جوش شیرین برای لکه‌زدایی
در اغلب موارد جوش شیرین گزینه مناسبی برای نظافت سطوح است. مقدار کمی جوش شیرین روی یک مسواک قدیمی ریخته و چند قطره آب روی آن بچکانید. سپس سطوح مورد نظر را حسابی با مسواک بسابید تا جرم و لکه‌ها محو شوند. سپس نوبت آبکشی و برق انداختن است.


البته یک راه حل کاملا بهداشتی و کم‌زحمت هم برای این مشکل وجود دارد. امروزه شرکت‌های پیشرفته ساخت شیرآلات بهداشتی با استفاده از آخرین تکنولوژی و دانش روز، محصولاتی تولید کرده‌اند که آنتی‌باکتریال و همچنین ضد لکه و جرم هستند. یکی از تکنولوژی‌های مورد استفاده در تولید این شیرآلات فوق‌پیشرفته که پیش‌تر نیز معرفی شد، آبکاری تحت خلاء یا PVD نام دارد. تعویض شیرآلات قدیمی ساختمان با چنین محصولاتی، شاید بهترین، ساده‌ترین و موثرترین روش مبارزه با جرم، لکه و به خصوص باکتری و عوامل بیماری‌زا باشد.

شرکت KWC ایران هم با احساس مسئولیت در قبال سلامت و آسایش هموطنان، دانش و تکنولوژی لازم برای تولید شیرآلات پیشرفته PVD را در کارخانجات خود مستقر نموده است.
سایر بلاگ ها
شیرآلات و فلاش تانک توکار
شیرآلات و فلاش تانک توکار
1399/01/01
بیشتر
طراحی مینیمال
5 ویژگی اصلی در خانه هایی مدرن با طراحی مینیمال
1399/01/03
بیشتر
شیرآلات هوشمند چشمی
شیرآلات هوشمند چشمی
1399/04/17
بیشتر
IOT و تکنولوژی آینده‌ی خانه‌های هوشمند
IOT و تکنولوژی آینده‌ی خانه‌های هوشمند
1399/01/10
بیشتر
آدرس
تهران، ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی، خیابان گرمسار غربی، کوچه مفتاح، پلاک 1، واحد 1
©2020 KWC, All Right Reserved